Adres: Jagienki 30, 91-001 Łódź

E-mail: biuropw78@wp.pl

Adres: Jagienki 30, 92-439 Łódź

Telefon: (+48) 500 692 800

Samochód zastępczy z OC sprawcy – komu przysługuje i na co należy uważać

Po kolizji lub wypadku drogowym poszkodowanemu kierowcy należy się znacznie więcej niż jedynie odszkodowanie z OC. Jeżeli Twój samochód nie nadaje się do użytku, przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Kiedy przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Jeżeli na trasie doszło do kolizji lub poważniejszego wypadku, a Ty jesteś poszkodowanym, możesz otrzymać samochód zastępczy. Jeszcze do niedawna tego rodzaju rozwiązanie nie było popularne, jednak obecnie, kierowcy coraz częściej korzystają ze swoich praw i ułatwiają sobie powrót do rzeczywistości po wzięciu udziału kolizji oraz oddaniu własnego samochodu do naprawy. O auto zastępcze z OC sprawcy może ubiegać się zarówno osoba prowadząca działalność gospodarczą, jak i osoba prywatna. Warto jednak wiedzieć, że nie dostaniesz samochodu wyższej klasy niż ten, którym podróżowałeś.

Jak długo możesz użytkować auto zastępcze?

To, jak długo będziesz mógł użytkować auto z OC sprawcy zależy od tego, czy doszło do szkody całkowitej czy częściowej. W przypadku szkody częściowej, jako poszkodowany kierowca, przysługuje Ci prawo do korzystania z pojazdu od momentu zdarzenia drogowego aż do dnia końca naprawy Twojego samochodu. W praktyce mówimy tu o czasie, kiedy należy zgłosić szkodę, a ubezpieczyciel oceni rozmiar szkód. Do tego czasu zaliczamy także okres, kiedy pojazd będzie przebywał w warsztacie. 

W przypadku szkody całkowitej, przysługuje Ci prawo do korzystania z samochodu zastępczego od dnia wypadku aż do dnia, kiedy będziesz w stanie kupić nowe auto. Konieczne będą tu jednak odpowiednie argumenty, które sprawią, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie wiedziało, kiedy i dlaczego akurat wtedy możesz zakupić nowy pojazd. W praktyce, jako osoba poszkodowana, nie musisz od razu oddawać pojazdu zastępczego, a poszczególne ubezpieczalnie przyjmują inny czas jako okres na zakup samochodu

Zasady bezgotówkowego wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy

Bezgotówkowy wynajem samochodu z OC sprawcy to usługa, którą oferują niektóre wypożyczalnie samochodów umożliwiające poszkodowanym korzystanie z pojazdu w miejsce uszkodzonego samochodu. Co ważne, w takie rozwiązanie nie musisz angażować środków finansowych na wynajem samochodu. Koszt wynajmu za samochód zastępczy pokrywany jest całkowicie z polisy OC sprawcy, a rozliczenie odbywa się bezpośrednio pomiędzy wypożyczalnią a ubezpieczycielem. Nasz udział jest zatem zbędny. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

  • Nie musisz wpłacać kaucji za wypożyczenie.
  • Nie musisz spełniać żadnych dodatkowych wymogów.
  • Nie musisz płacić za wynajem z własnej kieszeni.
  • Możesz być zarówno osobą prywatną, jak i prowadzącą działalność gospodarczą.

Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Proces uzyskania samochodu z OC sprawcy nie jest skomplikowany. Jako poszkodowany możesz wybrać jedno spośród kilku rozwiązań.

  1. Przy zgłoszeniu szkody zadeklarować chęć skorzystania z samochodu przedstawiciela ubezpieczyciela.
  2. Skorzystać z samochodu zastępczego zaoferowanego przez warsztat samochodowy zajmujący się likwidacją szkody.
  3. Wypożyczyć samochód w wybranej przez siebie wypożyczalni. 

Wiele wypożyczalni współpracuje z firmami ubezpieczeniowymi. Decydując się na wybór wypożyczalni, która posiada umowę z ubezpieczycielem, nie będziesz musiał tracić czasu na formalności – zajmą się nimi pracownicy wypożyczalni.

Samodzielne wybranie wypożyczalni aut

Wynajem auta z OC sprawcy możemy załatwić na własną rękę. Wówczas sami wybieramy wypożyczalnię, która nam odpowiada. Po wyborze odpowiedniej firmy, musimy wystąpić do ubezpieczyciela o zwrot kosztów. Swoje żądanie musimy uzasadnić poprzez wskazanie na zasadność wypożyczenia samochodu. Jednocześnie pamiętajmy o przedstawieniu odpowiednich faktur.

Zanim znajdziemy odpowiedni pojazd, zapoznajmy się z tabelkami akceptowalnych cen, które ustalane są w zależności od klasy samochodu. To od nas zależy bowiem wybór, czy skorzystamy z opcji bezgotówkowego najmu czy sami wybierzemy wypożyczalnię i będziemy musieli rozliczyć się z kosztów z ubezpieczycielem. Wypożyczalnia samochodów Pożycz Wóz oferuje Ci wynajem średnio- oraz długoterminowy. Atrakcyjne ceny, minimalne formalności, brak opłaty wstępnej i szeroka oferta pojazdów – wszystko w jednym miejscu!

Bezgotówkowy wynajem samochodu z OC sprawcy

Jeśli obawiasz się, że ubezpieczyciel nie pokryje całości kosztów lub nie posiadasz pieniędzy na wynajem samochodu, możesz wystąpić do ubezpieczyciela o bezgotówkowy samochód z OC sprawcy. Również taką opcję znajdziesz w Pożycz Wóz.

Nasza wypożyczalnia współpracuje z wieloma ubezpieczycielami, dzięki czemu każdy będzie mógł znaleźć tam samochód dostosowany do swoich potrzeb. Konieczne będą jedynie prawo jazdy, dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny samochodu. W wypożyczalni należy podać numer likwidacji szkody oraz dane polisy, a samochód trafi w Twoje ręce zanim się obejrzysz!